Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Zabudli ste heslo?

životný štýl
Jul 17, 2015

Ako urobiť grilovačky zdravé

Užívajte si leto zdravo

commentsview
 

Leto je v plnom prúde a počasie je skvelé! Čo znamená, že je čas grilovačiek. Zbožňujem posedenia vonku v záhrade s priateľmi a rodinou, variť, grilovať a užívať si čo najviac z tohto úžasného počasia. Avšak grilovanie môže byť náročné, ak sa snažíte jesť zdravo, alebo sa snažíte schudnúť. Dobrou správou je, že grilovanie nemusí byť nezdravé, a s niekoľkými malými zmenami môže byť plné skvelého výživného jedla. Ak chcete, zopár rád ako na to, mám tu pre Vás na pomoc 5 tipov, ako jesť zdravo na grilovačke.

1. Vyberte chudé mäso

Hlavné jedlo na grilovačkách je mäso. Avšak nie všetky mäsové výrobky sú rovnaké. Ak môžete, vyhnite sa spracovaným mäsám, kúpených v supermarketoch, ako sú párky, klobásy a hamburgery, keďže môžu obsahovať veľa pridaného tuku a iných nažiadúcich zložiek na zväčšenie objemu. Namiesto toho by ste mohli skúsiť urobiť vlastné hamburgery (s 90 až 95% chudého mletého, alebo ak máte možnosť, pomeľte si mäso). Ak ale nemáte možnosť vybrať nespracované, chudé mäso, zvoľte radšej kuracie prsia, steaky, alebo ryby (ako losos, pstruh alebo treska).

2. Buďte opatrní s ochuteninami

Ochuteniny sú jedna z vecí, ktoré ničia naše jedálničky a Vy si to ani nemusíte uvedomovať. Mnoho ľudí ich nepočíta ako potraviny, a tak si nemyslia, že pridajú na kalóriách vo vašom jedle. Avšak spracované ochuteniny predávané v supermarketoch môže byť plný kalórií a pridaného cukru a väčšinu dobrej výživy majú vyňatú. Napríklad 1 polievková lyžica kečupu môže obsahovať 20 kcal a 4 g cukru!! Rovnaké množstvo majonézy môže obsahovať 94 Kcal! Namiesto toho sa snažte vytvoriť vlastné omáčky a dipy (ako guacamole alebo salsa) a tým presne viete, čo je v nich.

3. Zvoľte zdravé šaláty

Vopred miešané / pripravované šaláty sú ďalšie potraviny, pri ktorých si ľudia neuvedomujú, že môžu byť dosť zlé, resp. plné nežíadúcich kalórií. Problém je v tom, že každý si automaticky myslí, že všetky šaláty sú zdravé s nízkym obsahom kalórií. To znamená, že majú pocit, že môžu ho zjesť, koľko si želajú. Bohužiaľ vopred miešané šaláty môžu byť plné majonézy a iných ochutenín, ktoré pridávajú veľa kalórií. Skúste si vybrať šaláty, ktoré majú dostatok čerstvej zeleniny, a ktoré majú dressing balený oddelene. To znamená, že tak môžete kontrolovať, koľko ho pridáte. Alebo si urobte vlastný šalát z čerstvej zeleniny a ochuťte vyžmíkaným citrónom a koreninami, alebo mäkkým tvarohom namiesto majonézy.

4. Nejedzte, resp. nenaplnte sa nezdravými maškrtami


Na grilovačkách býva obyčajne veľa nezdravých jedál / maškŕt (ako lupienky, chrumky, tyčinky) . Bohužiaľ všetky tieto maškrty majú obvykle vysoký obsah kalórií a majú malý výživový prínos. Ak idete na grilovačku hladní, môže sa stať, že kým čakáte na grilované mäso, skončíte pri maškrtení chipsov. Ak viegd, že to bude chvíľu trvať, kým budete jesť hlavné jedlo, pripravte sa tak, že si dáte pred tým než pôjdete na grilovačku niečo malé a plné živín a tým nebudete mať potrebu jesť nezdravé maškrty.

5. Vyhnite sa sladkým sýteným nápojom

Dávajte pozor na to, čo pijete. Sladké sýtené nápoje sú plné cukru a kalórií a nemajú žiadny nutričný prínos (ja tomu hovorím prázdne kalórie). Ak nechcete piť čistú vodu, potom skúste robiť ochutené vody. Zbožňujem uhorkovú vodu, chutí skvele a má veľa živín (a navyše sú teraz čerstvé, keďže tu máme uhorkovú sezónu). Stačí ak nakrájate na tenké plátky 1 menšiu alebo 1/2 veľkej uhorky, dajte do džbánu, pridajte vodu, nechajte postáť v chladničke po dobu 20 minúť a hotovo. Takisto to môžete vyskúšať s jahodami, malinami, melónom, citrónom, limetkou, atď. Podľa vašej chuti.

Komentáre
Hľadáte fitness inšpiráciu?

Prihláste sa do nášho newslettera pre odber receptov, cvičení a fitness tipov!

Rešpektujeme vaše súkromie a preto vaše súkromné údaje nikde nebudú zverejnené.

Tekvicový chlieb

Tekvicový chlieb

November 13, 2023

fitness

Zeleninová pizza

Zeleninová pizza

October 31, 2023

fitness

Všetko je energia

Všetko je energia

January 30, 2023

životný štýl

Vegánske lasagne s vysokým obsahom bielkovín

Vegánske lasagne s vysokým obsahom bielkovín

May 30, 2022

obed