Zabudli ste heslo?

výživa
Mar 09, 2015

Čo presne sú antioxidanty, a aká je ich úloha?

Antioxidanty

commentsview
 

Mnoho potravín sú klasifikované ako dobré potraviny, pretože obsahujú antioxidanty, ale nie každý vie, čo to vlastne znamená.

Normálne metabolické procesy v našom tele produkujú látky, nazývané voľné radikály. Sú to molekuly s chýbajúcim elektrónom, ktorý stratili pri týchto metabolických procesoch (ako znečistenie, ktoré sa vyrába autom, keď spaľuje palivo). Voľné radikály potom "ukradnú" elektrón z akejkoľvek blízkej molekuly (nahradiť ten, čo stratili). Tým sa vytvorí nový voľný radikál a proces pokračuje. V malých množstvách naše telo tomuto dokáže čeliť, ale vo väčšom počte to môže byť škodlivé, čo je spojené s ochorením srdca, predčasným starnutím a niektorými druhmi rakoviny. Počet voľných radikálov v našom tele môže byť zvýšený pôsobením znečistením životného prostredia, cigaretovým dymom, UV žiarením a dokonca aj stresom!

Antioxidanty sú látky, ktoré neutralizujú tieto voľné radikály a tvoria súčasť prirodzeného obranného systému vášho tela. Sú vyrobené z rôznych minerálov (mangán, zinok) a vitamíny (C, E), čo je jeden z dôvodov, prečo je tak dôležité, aby sme mali zdravú a vyváženú stravu. Niektoré z najlepších zdrojov sú čerstvé ovocie a zelenina, vrátane paradajky, brokolice, avokáda a čierneho ríbezlia (ale uistite sa, že si to ovocie a zeleninu najskor dôkladne umyjete!!).

Takže nabudúce, keď uvidíte reklamované jedlo ob


Komentáre
Hľadáte fitness inšpiráciu?

Prihláste sa do nášho newslettera pre odber receptov, cvičení a fitness tipov!

Rešpektujeme vaše súkromie a preto vaše súkromné údaje nikde nebudú zverejnené.

11 najlepších potravín pre zdravú a mladú pleť

11 najlepších potravín pre zdravú a mladú pleť

February 10, 2021

fitness

Vegetariánske čili

Vegetariánske čili

March 16, 2020

fitness

Detox hlavy

Detox hlavy

April 03, 2019

fitness

Tekvicovo jogurtové mufiny

Tekvicovo jogurtové mufiny

October 30, 2018

desiata