Zabudli ste heslo?

výživa
Mar 09, 2015

Čo presne sú antioxidanty, a aká je ich úloha?

Antioxidanty

commentsview
 

Mnoho potravín sú klasifikované ako dobré potraviny, pretože obsahujú antioxidanty, ale nie každý vie, čo to vlastne znamená.

Normálne metabolické procesy v našom tele produkujú látky, nazývané voľné radikály. Sú to molekuly s chýbajúcim elektrónom, ktorý stratili pri týchto metabolických procesoch (ako znečistenie, ktoré sa vyrába autom, keď spaľuje palivo). Voľné radikály potom "ukradnú" elektrón z akejkoľvek blízkej molekuly (nahradiť ten, čo stratili). Tým sa vytvorí nový voľný radikál a proces pokračuje. V malých množstvách naše telo tomuto dokáže čeliť, ale vo väčšom počte to môže byť škodlivé, čo je spojené s ochorením srdca, predčasným starnutím a niektorými druhmi rakoviny. Počet voľných radikálov v našom tele môže byť zvýšený pôsobením znečistením životného prostredia, cigaretovým dymom, UV žiarením a dokonca aj stresom!

Antioxidanty sú látky, ktoré neutralizujú tieto voľné radikály a tvoria súčasť prirodzeného obranného systému vášho tela. Sú vyrobené z rôznych minerálov (mangán, zinok) a vitamíny (C, E), čo je jeden z dôvodov, prečo je tak dôležité, aby sme mali zdravú a vyváženú stravu. Niektoré z najlepších zdrojov sú čerstvé ovocie a zelenina, vrátane paradajky, brokolice, avokáda a čierneho ríbezlia (ale uistite sa, že si to ovocie a zeleninu najskor dôkladne umyjete!!).

Takže nabudúce, keď uvidíte reklamované jedlo ob


Komentáre
Hľadáte fitness inšpiráciu?

Prihláste sa do nášho newslettera pre odber receptov, cvičení a fitness tipov!

Rešpektujeme vaše súkromie a preto vaše súkromné údaje nikde nebudú zverejnené.

Tekvicovo jogurtové mufiny

Tekvicovo jogurtové mufiny

October 30, 2018

desiata

Skyr perzská jogurtová polievka

Skyr perzská jogurtová polievka

October 10, 2018

obed

Skyr jogurtové tartaletky

Skyr jogurtové tartaletky

October 02, 2018

raňajky

Bylinky a koreniny a ich úžasné zdravotné výhody

Bylinky a koreniny a ich úžasné zdravotné výhody

September 19, 2018

výhody jedál