KÁVA TI NEDÁVA ENERGIU
LEN ti ju požičiava
Pre väčšinu ľudí je káva symbolom energie.
Ranný štart, záchrana počas náročného dňa, alebo niečo, bez čoho už nevedia fungovať.
Keď sa cítime unavení, automaticky siahneme po kofeíne. A na chvíľu to naozaj funguje. Myseľ sa prebudí, telo sa nakopne, únava ustúpi.
Ale podľa učenia Anthonyho Williama káva v skutočnosti energiu nevytvára.
Len aktivuje stresovú reakciu tela.
Čo sa deje v tele po vypití kávy?
Kofeín je stimulant.
To znamená, že nenakŕmi telo energiou, ale prinúti ho mobilizovať núdzové zásoby.
Keď vypiješ kávu, telo (naše nadobličky) začne produkovať adrenalín a kortizol, to sú hormóny, ktoré sa prirodzene vyplavujú v situáciách ohrozenia alebo stresu, v situáciách útok útek.
Práve preto sa po káve cítiš viac sústredená, výkonnejšia, nabudená a menej unavená.
Tento pocit však nevzniká z regenerácie.
Vzniká zo stimulácie nervového systému.
Aby si to lepšie pochopila... keď má niekto autonehodu a dokáže po nej bežne fungovať bez nejakých bolestí, to je vďaka adrenalínu. Akonáhle vybaví všetky potrebné dôležitosti, telo sa uvoľní, tak začne pociťovať bolesti. Adrenalín spôsobí to, že dostaneme nával energie a my dokážeme zvládať stresové situácie.
Toto by ale nemalo byť každodenná situácia, ale len výnimočný stav. Keďže je to obrovská záťaž pre nadobličky.
Energia „na dlh“
Káva nám energiu len požičiava. A žiaľ, telo si ju neskôr vypýta späť.
Keď účinok kofeínu, inými slovami adrenalínu, vyprchá, veľa ľudí zažíva:
- náhly pokles energie, podráždenosť,
- úzkosť,
- mozgovú hmlu,
- problémy so spánkom,
- potrebu ďalšej kávy
A tak vzniká začarovaný kruh:
únava → kofeín → adrenalín → krátkodobá energia → vyčerpanie → ďalší kofeín.
Mnohí ľudia si roky myslia, že bez kávy nevedia fungovať.
No podľa tohto pohľadu môže byť práve pravidelná stimulácia jedným z dôvodov, prečo sa telo nikdy skutočne nezregeneruje.
Prečo je adrenalín problém?
Chronicky vyplavovaný adrenalín nezaťažuje len nervový systém a nadobličky.
Adrenalín vytvára prostredie, ktoré žiaľ podporujú aj vírusy a patogény v našom tele. Práve preto veľa ľudí trpí chronickou únavou, mozgovou hmlou, hormonálnou nerovnováhou, zápalmi, úzkosťami, ekzémami, nespavosťou, a mnohými inými ochoreniami, aj keď sa snažia „fungovať zdravo“.
Telo je totiž neustále v stave pohotovosti. A telo sa v strese nedokáže regenerovať naplno.
Najväčší paradox dnešnej doby
Ľudia pijú kávu preto, lebo sú unavení. Ale možno sú tak unavení práve preto, že ich telo je roky poháňané adrenalínom namiesto skutočnej energie.
Skutočná vitalita totiž nevzniká zo stimulácie. Vzniká keď má telo dostatok glukózy, minerálnych solí, keď má dostatok oddychu, kvalitný spánok, hydratáciu a vďaka tomu sa nervový systém upokojí a nadobličky viac nie sú pod tlakom.
Jedna z najväčších chýb?
Fungovať celé hodiny bez jedla a potom to zachraňovať kávou.
Ako som už spomenula, naše nadobličky potrebujú pravidelný prísun glukózy, minerálov a hydratácie. Keď telo ostáva príliš dlho bez jedla, hladina cukru v tele klesá, stresové hormóny stúpajú a práve vtedy veľa ľudí siaha po kofeíne.
Preto je veľmi dôležíté neísť cez deň príliš dlho „na prázdno“ a podporovať telo pravidelným jedením ideálne približne každých 90 minút až 2 hodiny.
Nie veľkými ťažkými jedlami. Skôr jemnou podporou tela, ako ovocie, smoothie, kokosová voda, datle, banán, čerstvé šťavy, listová zelenina a hydratácia.
Cieľom nie je telo neustále stimulovať, ale vytvoriť mu pocit bezpečia, aby nemuselo produkovať toľko adrenalínu.
Možno nepotrebuješ viac kofeínu
Možno tvoje telo potrebuje menej stresu.
Káva môže krátkodobo pomôcť zvládnuť deň.
Ale otázka je, čo si za tú energiu vypýta tvoje telo zajtra?
Koľko káv denne potrebuje tvoje telo na to, aby „fungovalo“?
A teraz úprimne, je to energia alebo už len prežívanie na adrenalíne?
Napíš do komentára koľko káv denne vypiješ?