Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Zabudli ste heslo?

výhody jedál
Oct 08, 2015

Výhody šípok a šípkového čaju

šípkový čaj

commentsview
 

Pred pár dňami, keď som robila moje bežné ľahké kardio, bola som na prechádzke rýchlou chôdzou a našla som veľa voľne rastúcich šípok. Tak som išila nazad domov pre košík a nazbierala som si z nich. Teraz mám kopec šípok, ktoré mi vydržia po celý rok. Šípky môžete použiť na veľa vecí, ale najlepšie je urobiť z nich čaj, keďže tým spôsobom môžete získať všetky živiny. Čítajte ďalej a dozviete sa o výhodách šípkového čaju.

Vysoký obsah vitamínu C

Šípky sú jedným z najlepších prírodných zdrojov vitamínu C. Vitamín C je životne dôležitá živina v  našom tele a pomáha vytvoriť kolagén, ktorý je potrebný, aby sme si udržali našu pleť zdravú a mlado vyzerajúcu. Vitamín C tiež posilňuje imunitný systém, čo z neho robí ideálny nápoj ktorý pomáha vyhnúť sa prechladnutiam, akonáhle príde zima.

Môže znížiť bolesť kĺbov

Štúdie preukázali, že šípky môžu pomôcť znížiť bolesti kĺbov. Šípky pracujú tak, že pomáhajú znížiť chronický zápal, ktorý je jedným z najväčších príčin dlhodobej bolesti kĺbov. To znamená, že môže pomôcť ľuďom, ktorí trpia chorobami, ako je artritída.

Bohaté na antioxidanty

Šípky sú bohaté na antioxidanty, ako je vitamín C a flavonoidy. Antioxidanty sú veľmi dôležité, pretože pomôžu znížiť príznaky starnutia a chrániť naše telo pred chorobami súvisiacimi s vekom, ako je rakovina, srdcové choroby a artritída.

Ako si vyrobiť šípkový čaj?

Môžete urobiť šípkový čaj z čerstvých alebo sušených šípok.

1) Ak robíte čaj z čerstvých šípok, umyte 12-15 čerstvých šípok, pridajte ich do 2 šálok vody (1 šálka 250ml) po dobu približne 5 minút. Vypnite sporák a lyžičkou alebo vydličkou roztlačte šípky a nechajte ich postáť vo vriacej vode po dobu 20 minút. Prelejte cez sitko a môžete vychutnávať. 

2) Ak robíte čaj zo sušených šípok, použite 2 čajové lyžičky sušených šípok pre každú šálku vody (1 šálka = 250ml). Uvarte vodu, pridajte šípky a nechajte postáť 15 minút. Prelejte cez sitko a hotovo!

Komentáre
Hľadáte fitness inšpiráciu?

Prihláste sa do nášho newslettera pre odber receptov, cvičení a fitness tipov!

Rešpektujeme vaše súkromie a preto vaše súkromné údaje nikde nebudú zverejnené.

Tekvicový chlieb

Tekvicový chlieb

November 13, 2023

fitness

Zeleninová pizza

Zeleninová pizza

October 31, 2023

fitness

Všetko je energia

Všetko je energia

January 30, 2023

životný štýl

Vegánske lasagne s vysokým obsahom bielkovín

Vegánske lasagne s vysokým obsahom bielkovín

May 30, 2022

obed