Zabudli ste heslo?

výhody jedál
Mar 10, 2015

5 dôvodov, prečo je fazuľa výborným zdrojom potravy

fazuľa

commentsview
 

Dnes budem hovoriť o jedle, ktoré väčšina z vás dôverne pozná...Fazuľa! Ale vedeli ste aké má skvelé účinky?! Fazuľa je lacná potravina, kotrá nasýti a dá sa použiť v mnohých receptoch. Moje najobľúbenejšie recepty sú Chilli Con Carne (skvelý recept na studené zimné večere) a moja nedávno vydarená fazuľová nátierka (rozmixovaná fazuľa zmiešaná s cibuľou, tvarohom, špenátom, korením a soľou)! Vedeli ste ale, že fazuľa je aj vynikajúca pre ľudské telo? Tu je 5 dôvodov, prečo je fazuľa výborným zdrojom potravy:

Fazuľa má vysoký obsah železa!

Železo je základná živina, ktorá niektorím ľuďom (najmä ženám) chýba v ich strave. To môže spôsobiť anémiu (nedostatok červených krviniek), vypadávanie vlasov a stálu únavu. Avšak 1 šálka fazule má takmer 4 mg (25% dennej odporúčanej dávky) železa.

Fazuľa je bohatá na bielkoviny!

Fazuľa je bohatá na bielkoviny, jedna šálka obsahuje až 15 g bielkovín. Fazuľa je skvelé jedlo pre vegetariánov, alebo ľudí, ktorí nekonzumujú veľa mäsa!

Fazuľa má vysoký obsah vlákniny!

Fazuľa má vysoký obsah rozpustnej a nerozpustnej vlákniny. Je preukázané, že rozpustná vláknina znížuje cholesterol tým že sa s ním “spája“ a potom ho odstraňuje z nášho tela. Nerozpustná vláknina pomáha predchádzať zápche a ďalším zažívacím poruchám.

Fazuľa má nízky obsah Glykemického indexu (GI) a tým je výborná na chudnutie!

Fazuľa má len 29 obsah GI. To znamená, že uvoľňuje energiu pomaly a udržiava nás plnšími po dlhšiu dobu. Štúdie ukazujú, že fazuľa je tiež výborným jedlom pri chudnutí, pretože má vysoký obsah vlákniny a nízky obsah GI, tým pádom je málo pravdepodobné, že sa ňou ľudia prejedajú, alebo aby mali potrebu na maškrtenie medzi jedlami. Pomáha tiež stabilizovať hladinu cukru v krvi (čo je dobré pre diabetikov).


Fazuľa znižuje riziko ohluchnutia!

Bolo tiež dokázané, že vlákno vo fazuli znižuje riziko ochorenia srdca. Štúdie ukazujú, že strava s vysokým obsahom vlákniny môže znížiť riziko ohluchnutia a to viac ako o 80%! Horčík a kyselina listová sú ďalšie dve živiny vo fazuli, ktoré sa ukázali byť výborné na funkciu srdca.

Ak viete o iných výhodách fazule alebo máte nejaké nápady na recepty, podeľte sa s nami 

Komentáre
Hľadáte fitness inšpiráciu?

Prihláste sa do nášho newslettera pre odber receptov, cvičení a fitness tipov!

Rešpektujeme vaše súkromie a preto vaše súkromné údaje nikde nebudú zverejnené.

Banánové nanuky

Banánové nanuky

May 02, 2021

dezert

11 najlepších potravín pre zdravú a mladú pleť

11 najlepších potravín pre zdravú a mladú pleť

February 10, 2021

výživa

Vegetariánske čili

Vegetariánske čili

March 16, 2020

obed

Mind detox

Mind detox

April 03, 2019

životný štýl