Zabudli ste heslo?

výhody jedál
Jun 03, 2015

Jahody a ich výhody

Majú nízky obsah kalórií a výborne chutia

commentsview
 

Momentálne chodím do záhrady každý deň a oberám jahody. Zbožňujem toto obdobie, keď ráno vstanem a vybehnem do záhrady na čerstvé ovocie a zeleninu. Vedeli ste že jahody majú skvelé zdravotné výhody? A takisto sú skvelé pri chudnutí, lebo majú nízky obsah kalórií.

1. Jahody majú vysoký obsah vlákniny

Vlákno je potrebné na trávenie a žiaľ je to niečo, čoho mnoho ľudí nemá dostatok v ich strave. Priemerný človek má len asi 15 gramov vlákniny na deň, keď potrebujú 25 - 40g. Jahody obsahujú 2g vlákniny v asi 8-9 jahodách.

2. Jahody majú vysoký obsah vitamínu C a ďalších živín

100g jahôd (8-9 stredne veľké) Vám dá takmer dennú požadovanú dávku vitamínu C. Vitamín C je veľmi dôležitá živina, ktorá posilňuje imunitný systém a je tiež antioxidant, ktorý môže pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny.

3. Jahody majú nízky obsah kalórií a sacharidov

100g jahôd obsahuje len 33 kalórií a asi 8g sacharidov (2g z nich sú vlákno). To robí jahody fantastickou potravinou pre diabetikov (vzhľadom na množstvo vlákniny a malého množstva sacharidov, ktoré obsahujú) a pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.

4. Jahody znížujú zápaly

Zápal môže viesť k ochoreniam ako je artritída a ochorenie srdca. Jednou z hlavných príčin dlhodobého zápalu sú zlé stravovacie návyky (s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov, cukrov, atď). Jahody sú plné antioxidantov a ďalších živín, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal. 

5. Jahody sú výborné na pleť

Vaše telo produkuje kolagén, ktorý potrebujeme, aby bola naša pleť zdravá a bez vrások. Pri starnutí naše telo neprodukuje toľko kolagénu a to je dôvod, prečo sa nám vytvárajú vrásky. Jahody obsahujú kyselinu ellagovú a vitamín C, ktoré sú oba potrebné pre tvorbu kolagénu a tým redukovať vrásky. 

Jahodová sezóna je tu, tak ich jedzte čo najviac, zatiaľ kým sú čerstvé. Môžete ich použiť v smoothies, mať ich s jogurtom a škoricou, jesť s ovsenou kašou alebo namočiť do rozpustenej horkej čokolády! Ak máte nejaké dobré jahodové recepty, podeľte sa o ne.

Komentáre
Hľadáte fitness inšpiráciu?

Prihláste sa do nášho newslettera pre odber receptov, cvičení a fitness tipov!

Rešpektujeme vaše súkromie a preto vaše súkromné údaje nikde nebudú zverejnené.

Banánové nanuky

Banánové nanuky

May 02, 2021

dezert

11 najlepších potravín pre zdravú a mladú pleť

11 najlepších potravín pre zdravú a mladú pleť

February 10, 2021

výživa

Vegetariánske čili

Vegetariánske čili

March 16, 2020

obed

Mind detox

Mind detox

April 03, 2019

životný štýl